مشاهده آموزش های سیستم خورشیدی

تفاوت پنل خورشیدی مونو و پلی

 تفاوت پنل های خورشیدی مونو کریستال و پلی کریستال چیست؟

 پنل خورشیدی یک تجهیز الکترونیکی است که برای تولید گرما یا برق از تابش خورشید استفاده می کند. نمونه هایی که گرما تولید می کنند پنل های خورشیدی حرارتی هستند در حالی که نمونه هایی که برق تولید می کنند پنل های خورشیدی فتوولتائیک هستند. با وجود اینکه پنل های خورشیدی فتوولتائیک گران تر هستند، اما برخلاف پنل های خورشیدی حرارتی که فقط برای گرم کردن هوا یا آب استفاده می شوند، همیشه طرفداران بیشتری دارند چراکه بیش از یک عملکرد دارند.

تفاوت پنل مونو و پلی

پنل های خورشیدی فتوولتائیک به دو دسته اصلی پنل های خورشیدی مونو کریستال و پنل های خورشیدی پلی کریستال تقسیم می شوند. این مقاله برای کسانی است که مایل به دانستن تفاوت بین این دو نوع پنل هستند.

 

پس از مطالعه این مقاله به پاسخ این سوالات خواهید رسید:

  • تفاوت بین پنل خورشیدی مونو کریستالی و پلی کریستالی چیست؟
  • تفاوت عملکرد پنل مونو و پلی چیست؟
  • تفاوت عمر مفید؟
  • تفاوت در ظاهر و زیبایی شناسی؟
  • تفاوت از نظر اثرات اکولوژیکی؟
  • تفاوت قیمت پنل های مونوکریستال و پلی کریستال؟

 

تفاوت پنل های خورشیدی مونو کریستال و پلی کریستال چیست؟

تفاوت اصلی این دو فناوری در خلوص کریستالی سلول های پنل است. پنل های خورشیدی تک کریستالی یا مونو کریستال دارای سلول های خورشیدی هستند که از یک بلور سیلیکون ساخته شده اند در حالی که پنل های خورشیدی پلی کریستالی دارای سلول های خورشیدی هستند که از چندین قطعه سیلیکون ذوب شده با هم ساخته شده اند. بنابراین خلوص کریستالی سلول‌های پنل‌های خورشیدی مونو کریستال بسیار بیشتر از پنل‌های خورشیدی چند کریستالی است.

تصویر زیر نحوه تشخیص دو نوع مختلف پنل خورشیدی را نشان می دهد. سلول های تک کریستالی سیاه و هشت ضلعی هستند در حالی که سلول های پلی کریستالی آبی تیره و مربع هستند.

نمای متفاوت پنل مونو کریستال و پلی کریستال

 

تفاوت عملکرد پنل مونو و پلی چیست؟

 راندمان یک پنل خورشیدی نسبت بین مقدار انرژی جمع آوری شده در مقایسه با مقدار انرژی تولیدی است که بقیه آن در گرما از بین می رود. بازده ۲۰ درصد به این معنی است که ۲۰ درصد از تابش خورشیدی به برق و ۸۰ درصد از دست رفته به گرما تبدیل می شود. هر چه راندمان بیشتر باشد، مقدار برق تولیدی بیشتر است.

گفتنی است، پنل‌های خورشیدی مونو کریستال بهتر از پنل‌های خورشیدی چند کریستالی عمل می‌کنند، زیرا سلول‌های خورشیدی مونو کریستال از یک بلور تشکیل شده‌اند تا یک ترکیبی از کریستال‌ها، که پاسخ طیفی آنها و در نتیجه تولید انرژی آنها را افزایش می‌دهد.

به طور مشخص، راندمان پنل های خورشیدی مونو کریستال بین ۱۶ تا ۲۴ درصد متغیر است در حالی که بازده پنل های خورشیدی پلی کریستالی بین ۱۴ تا ۲۰ درصد متغیر است. این بدان معناست که در یک سطح مساوی، پنل های خورشیدی مونو کریستالی کارآمدتر هستند. این صفحات خورشیدی اغلب برای کسانی پیشنهاد می شود که دارای فضای محدودی هستند و میزان مساحت اشغال کننده سطح پنل برای آنها بسیار مهم است.

 یکی دیگر از مزایای بزرگ پنل های خورشیدی مونو کریستال این است که خلوص کریستالی سلول های آنها به گونه ای است که تولید آنها زودتر از پنل های خورشیدی پلی کریستال شروع می شود و دیرتر متوقف می شود. این نوع پنل ها نه تنها کارآمدتر هستند، بلکه دوره تولید انرژی طولانی تری نسبت به پنل های خورشیدی پلی کریستالی خواهند داشت.

 

تفاوت عمر مفید؟

معمولا هر دو نوع پنل خورشیدی دارای دو نوع گارانتی فیزیکی و کارایی می باشند. گارانتی فیزیکی توسط برخی از تولیدکنندگان و برندها ارائه می شود و هرگونه آسیب فیزیکی را پوشش می دهد. گارانتی کارایی مربوط به کارایی پنل های خورشیدی و میزان افت بازدهی آنها است. ضمانت افت بازدهی یا کارآیی ۸۰ درصد پس از ۲۰ سال به این معنی است که پنل ها ۸۰ درصد برق تولیدی خود را در سال اول پس از ۲۰ سال تولید خواهند کرد. اگرچه این پنل ها انرژی کمتری تولید می کنند، اما همچنان بسیار خوب کار می کنند.

 

تفاوت در ظاهر و زیبایی شناسی؟

بسیاری از افراد ظاهر پنل های خورشیدی مونو کریستال را ترجیح می دهند. این به دلیل رنگ مشکی آنها است که به آنها اجازه می دهد با سقف خانه یا ویلا در مقابل پنل های خورشیدی پلی کریستال آبی تیره هماهنگی و زیبایی بیشتری داشته باشند.

اگرچه این جنبه به عملکرد پنل های خورشیدی مربوط نمی شود، اما به هر حال میتواند بی اهمیت نباشد. به یاد داشته باشید که طول عمر بالای آنها ، ۲۰ سال ، زمان کمی نیست بنابراین انتخاب حتی ظاهری مناسب، در شرایطی که آنها در دید هستند، از همان ابتدا ضروری است!

تصویر زیر تفاوت رنگ بین دو نوع پنل خورشیدی را نشان می دهد.

ظاهر پنل خورشیدی مونو و پلی کریستال

 

تفاوت از نظر اثرات اکولوژیکی؟

پال های مونو کریستالی و پلی کریستالی هر دو از سیلیکون ساخته شده اند، ماده ای رسانا که به سلول های فتوولتائیک در پنل های خورشیدی اجازه می دهد تا از تابش خورشید الکتریسیته تولید کنند. سیلیکون در حالت طبیعی خود یافت نمی شود، بلکه از سیلیس، یک عنصر شیمیایی موجود در پوسته زمین به دست می آید.

پس از استخراج، سیلیس به سیلیکون تصفیه می شود تا سپس به شکل شمش متبلور شود که در نهایت به نوارهای نازک بریده می شود. همه این فرآیندها دارای اثرات اکولوژیکی بالایی هستند زیرا آلاینده و مصرف کننده انرژی هستند.

با این حال، اثرات اکولوژیکی یک پنل خورشیدی مونو کریستالی بیشتر از یک پنل خورشیدی پلی کریستالی است، زیرا ساخت آن باعث تلفات مواد دو تا سه برابر بیشتر می شود. به هر حال، با علم به اینکه راندمان پنل های خورشیدی مونو کریستال بیشتر از پنل های خورشیدی پلی کریستال است، اثرات اکولوژیکی آن سریعتر از پنل خورشیدی پلی کریستال جبران می شود.

 

تفاوت قیمت پنل های مونوکریستال و پلی کریستال؟

پنل های خورشیدی مونو کریستال اغلب گران تر از پانل های خورشیدی پلی کریستال هستند زیرا فرآیند تولید آنها انرژی بیشتری مصرف می کند و پیچیده تر است. در واقع، هزینه هر وات پنل های خورشیدی پلی کریستال معمولاً بین 0.40 تا 0.50 دلار است در حالی که هزینه پنل های خورشیدی مونو کریستال بین 0.50 تا 0.80 دلار است.

با این حال، راندمان پنل های خورشیدی مونو کریستال بیشتر از پنل های خورشیدی پلی کریستال است. اگرچه آنها گران تر هستند (و به گفته بسیاری زیباتر) اما انرژی بیشتری تولید می کنند. با دانستن اینکه طول عمر یک پنل خورشیدی ۲۵ تا ۴۰ سال است، هزینه اضافی اغلب ارزش آن را دارد.

 

نتیجه

به طور خلاصه، پنل های خورشیدی مونو کریستال دارای سلول های خورشیدی ساخته شده از یک کریستال سیلیکونی هستند در حالی که پنل های خورشیدی پلی کریستال دارای سلول های خورشیدی هستند که از قطعات متعدد کریستال های سیلیکون ذوب شده اند. این تفاوت در ساخت به این معنی است که پاسخ طیفی پنل های خورشیدی مونو کریستالی بالاتر است که عملکرد بهتری به آنها می دهد. اگرچه آنها گرانتر هستند، اما این واقعیت که آنها می توانند انرژی بیشتری تولید کنند، هزینه اضافی آنها را جبران می کند، به ویژه با دانستن اینکه طول عمر آنها حداقل ۲۵ سال است. علاوه بر این، رنگ مشکی آنها زیباتر است.

 

 

soner ups