مشاهده آموزش های سیستم خورشیدی

کانکتور پنل خورشیدی MC4 چیست؟ و چگونه باید آنها را سری و موازی کنیم؟

کانکتور MC4 (کانکتور نری و کانکتور مادگی) چیست؟

احتمالاً در پنل های خورشیدی دیده اید که اکثر ماژول‌های خورشیدی با توان بالا (معمولا بالای 100 وات) با سیم‌هایی تولید می‌شوند که در انتهای آن کانکتورهای MC4 دارند.

سال‌ها پیش، ماژول‌های خورشیدی با جعبه اتصال در پشت ساخته می شدند که نصاب را ملزم به اتصال دستی سیم‌ها به ترمینال مثبت و منفی می‌کرد. این روش هنوز هم در پنل های توان پایین مورد استفاده قرار می گیرد.

عکس MC4 پشت پنل خورشیدی

پنلهای خورشیدی مدرن از کانکتورهای MC4 استفاده می کنند زیرا سیم‌کشی آرایه خورشیدی شما را بسیار ساده‌تر و سریع‌تر می‌کنند. کانکتورها در دو نوع نری و مادگی وجود دارند که برای اتصال به یکدیگر طراحی شده اند. به دلیل مکانیسم قفل کانکتورهای MC4، آنها از برق جدا نمی شوند و برای محیط های بیرونی مناسب هستند.

 

نحوه سیم کشی پنل های مجهز به MC4 در حالت سری :

اگر دو یا چند پنل خورشیدی دارید که باید باهم سری شوند، کانکتورهای MC4 کار را بسیار ساده می کنند. به پنل اول نگاهی بیندازید و متوجه خواهید شد که دو سیم دارد که از جعبه اتصال امتداد دارند. یک سیم DC مثبت (+) و دیگری DC منفی (-) است.

به طور کلی کانکتور MC4 مادگی با سرب مثبت و کانکتور نری با سرب منفی همراه است. ممکن است همیشه اینطور نباشد، بنابراین همیشه بهتر است به علامت‌های روی جعبه اتصال نگاه کنید یا قطبیت را با یک ولت متر دیجیتال آزمایش کنید.

 

اتصال سری زمانی است که پنل ها را با اتصال سرب مثبت یک پنل به سیم منفی پنل دیگر به هم وصل می کنید. کانکتور نری مستقیماً به کانکتور مادگی می‌چسبد. در اینجا یک نمودار ساده این موضوع را نشان می دهد.

 

عکس سری کردن پنل خورشیدی با کانکتور MC4

همانطور که می بینید، اکنون دو پنل (ماژول) توسط دو سرب به یکدیگر متصل شده اند. این باعث افزایش ولتاژ مدار می شود. به عنوان مثال، اگر ماژول های شما برای 18 ولت در حداکثر توان (Vmp) رتبه بندی شده اند، دو عدد از آنها به صورت سری ، Vmp را 36 خواهد داشت. اگر سه ماژول را به صورت سری وصل کنید، Vmp کل 54 ولت خواهد بود. جریان در حداکثر توان (Imp) هنگام سیم کشی مدار به صورت سری ثابت خواهد بود.

 

نحوه سیم کشی پنل های مجهز به MC4 در حالت موازی :

سیم کشی موازی نیاز به اتصال سیم های مثبت به یکدیگر و اتصال سیم های منفی به یکدیگر دارد. این روش جریان را در حداکثر توان (Imp) افزایش می دهد و در عین حال ولتاژ را ثابت نگه می دارد.

 

به عنوان مثال، فرض کنید ماژول های شما دارای 8 آمپر Imp و 18 ولت Vmp هستند. اگر دو تا از آنها را به صورت موازی وصل کنید، کل آمپر شما 16 آمپر Imp و ولتاژ 18 ولت Vmp باقی می ماند.

هنگام سیم کشی دو یا چند ماژول به صورت موازی، به تجهیزات اضافی نیاز خواهید داشت. اگر فقط از دو ماژول استفاده می کنید، ساده ترین روش استفاده از کانکتورهای چند شاخه ای MC4 است. بدیهی است که نمی توانید دو کانکتور نری یا دو کانکتور مادگی را به هم وصل کنید، بنابراین ما از کانکتورهای چند شاخه ای برای انجام این کار استفاده می کنیم.

دو کانکتور چند شاخه مختلف وجود دارد. یک نوع دو کانکتور نری MC4 را در سمت ورودی می پذیرد و یک کانکتور نری MC4 برای خروجی خود دارد. نوع دیگر دو کانکتور MC4 مادگی را می پذیرد و یک کانکتور MC4 مادگی برای خروجی خود دارد. به این کانکتور ، کانکتور MC4 دو به تک نیز گفته می شود.

 

در لینک زیر میتوانید انواع و قیمت کانکتورهای MC4 را مشاهده کنید:

قیمت انواع کانکتور MC4

 

در اصل، تعداد سیم ها را از دو مثبت و دو منفی به یک مثبت و یک منفی کاهش داده اید. این یک نمونه است تا بتوانید ببینید چه کاری انجام می دهد.

عکس موازی کردن پنل خورشیدی با کانکتور MC4

 

آموزش سری و موازی کردن باتری

 

soner ups