یو پی اس ایرانی سونر   .:.    محصول شرکت مهندسی زرین الکترونیک   .:.  سینوسی کامل  .:.  دارای عملکرد آنلاین و بدون وقفه   .:.   دارای ۲ سال گارانتی 

مشاهده آموزش های یو پی اس

باتری یو پی اس (سیلد لید اسید) چیست؟

امروزه استفاده از سیستم های یو پی اس در تمامی اماکن امری بسیار مهم و حائز اهمیت به شمار میرود ، لذا جهت افزایش طول عمر دستگاه های یو پی اس و زمان برق دهی مناسب ، استفاده از باتری مناسب با طول عمر بالا و کیفیت مناسب بسیار مهم است.

 

باتری یو پی اس - سیلد لید اسید:

در این باتری ها به دلیل ساختار فیزیکی و شیمیایی امکان ریزش اسید و متصاعد شدن گاز به خارج وجود ندارد و اسید در آنها کاملا مهار شده است . از مزایای این باتریها می توان به Maintenance free بودن آنها اشاره کرد ( نیاز به سرویس و نگهداری ندارند ) . این باتری ها را می توان در دشارژهای عمیق مورد استفاده قرار داد .

عکس باتری یو پی اس

جهت رسیدن به بیشترین کارآیی،ضروری است عوامل موثر بر طول عمر باتری های VRLA را مورد بررسی قرار دهیم:

توجه : شرکت های تولید کننده باتری ، مقادیر و نمودارهای متفاوتی را در زمینه, storage, service life, DOD …. برای مدل های گوناگون باتری ارائه می دهند ، بنابراین, به منحنی های مرتبط با باتری های مورد استفاده خود توجه نمایید . بدیهی است بایستی فروشنده باتری ، خریدار را از این نکات آگاه نماید . 

 نگهداری و استفاده از باتری در دمای حدود  20 الی 25 درجه  ( تهویه جهت محفظه باتری و یا اتاق در نظر گرفته می شود.)
بهترین دما جهت استفاده و کارکرد باتری ، دمای حدود 20 الی 25 درجه سانتیگراد است.  همان طور که در نمودار فوق مشاهده می شود  به ازای افزایش دما از 25 به 35 درجه سانتیگراد ، حدود 50% از طول عمر باتری کاسته می شود  از اینرو توصیه می شود علاوه بر مراقبت دمای محیط و رعایت تهویه مناسب از قرار دادن باتریها درکنار تجهیزات گرما زا ، تابش مستقیم نور خورشید و مکانهای بسته نظیر کمد خودداری شود . ( حداقل فاصله باتریها از موانع جانبی مانند دیوار ، دستگاه یوپی اس و... 10 سانتی متر در نظر گرفته شود .)

دفعات و عمق دشارژ DOD:

نمودارهای DOD  مربوط به هر باتری ملاحظه  و در نظر گرفته شود بدیهی است هر چه دفعات و عمق دشارژ بیشتر باشد طول عمر باتری کاهش می یابد.

برای آشنایی بیشتر با DOD مقاله زیر را مطالعه کنید:

عمق دشارژ باتری DOD

شرایط نگهداری و انبارداری باتری:

طبق نمودار فوق مشاهده  میشود که هرچه دمای محیط نگهداری باتری کمتر باشد مدت زمان نگهداری آن بیشتر خواهد بود . با فرض این که ظرفیت باتری ها  در زمان  اولیه نگهداری ، 100% باشد با  گذشت زمان و یا افزایش دمای محیط ،  ظرفیت باتری ها  کاهش می یابد . مثلا طبق نمودار فوق در صورت نگهداری باتری در دمای 40 درجه سانتیگراد به مدت 4 ماه و نیم ، ظرفیت باتری به 60% ظرفیت کل آن خواهد رسید و در صورت عدم توجه به این مطلب و گذشت زمان ، امکان شارژکردن و رسیدن باتری به 100% ظرفیت اولیه نخواهد بود و باتری ها در این حالت آسیب دیده محسوب می شوند.

 

soner ups