Backup time

جستجوی لغت در دانشنامه
عبارت توضیحات
Backup time

زمان موردنیاز برای وضعیتی است که برق شهر قطع شده و لازم است برای تغذیه بار مصرفی، از انرژی ذخیره‌شده در باتری استفاده شود؛ اغلب به آن Autonomy time یا زمان دشارژ نیز گفته می‌شود. این زمان به عوامل مختلفی وابسته است که مهم‌ترین آنها عبارتست از: میزان بار اکتیو متصل به یوپی‌اس، تعداد و آمپر ساعت باتری‌ها و سطح شارژ آنها.

یوپی‌اس به دلایل زیر ممکن است از انرژی ذخیره‌شده در باتری استفاده نماید:
1. قطع کامل برق شهر (ورودی یوپی‌اس)
2. خارج شدن ولتاژ یا فرکانس برق ورودی از محدوده قابل پذیرش توسط یوپی‌اس
نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که با گذشت زمان، به تدریج میزان Backup time کاهش می‌یابد و همواره ثابت نمی‌باشد. مطمئناً تا به حال تجربه داشته‌اید که باتری لپ‌تاپ یا گوشی موبایلتان بعد از گذشت یک سال همانند ماه‌های اول شارژ نگه نداشته و سریع‌تر دشارژ شده یا به اصطلاح شارژ خالی می‌کنند؛ باتری یوپی‌اس‌ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بنا به دلایلی افت می‌نمایند.
به طور کلی از عوامل مؤثر در میزان Backup time باتری به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:
- دفعات شارژ و دشارژ باتری
- سالم‌بودن و عمر مفید باتری
- دما و شرایط محیطی محل نصب باتری
- میزان بار مصرفی
- نوع و کیفیت باتری
- میزان جریان و ولتاژ شارژ باتری
- عمق دشارز باتری
متغیر بودن عوامل بالا باعث می‌شود تا جهت برآورد Backup time از جدول‌های خاصی استفاده شود که در آن عوامل دما و سالم بودن و عمر مفید باتری را به صورت میانگین، ثابت و یا خوش‌بینانه درنظر می‌گیرند. در این جداول چند بازه برای میزان بار مصرفی و چند بازه زمانی درج شده است؛ به عنوان مثال می‌توان دریافت که اگر از 50 درصد توان یوپی‌اس استفاده شود، مثلاً 20 دقیقه زمان برق‌دهی وجود خواهد داشت.
به عنوان یک نکته دیگر، باتری به دلیل ماهیت شیمیای، رفتاری خطی از خود بروز نمی‌دهد؛ به همین دلیل نباید در محاسبات خود، ضرایب خطی را برای برآورد Backup time استفاده نمود.
متغیر بودن عوامل فوق، عدم تسلط فنی به باتری، تجاری بودن و تغییر مداوم باتری مصرفی معمولاً باعث می‌شود که شرکت‌های عرضه‌کننده باتری از دادن این جداول خودداری نمایند. از طرفی چون مشتری کاملاً توجیه نیست که این جداول و ارقام هم بدون خطا نیست و به خیلی چیزها بستگی دارد و ممکن است روزی ادعای ضرر و خسارت نماید لذا عرضه‌کنندگان یوپی‌اس را به ندادن این جداول بیشتر تشویق می‌نماید. اما این را باید در نظر گرفت که شرکت‌های حرفه‌ای و فنی از دادن این اطلاعات ابایی ندارند.

مترادف: زمان پشتیبانی , زمان بک آپ
soner ups